Amelia Rubenacker är Gothia Cups första målskytt
Gothia Cup är i full gång i Göteborg, årets första målskytt är Amelia Rubenacker från New York City som ser fram emot den kommande veckan. – Det är en fantastisk känsla med alla flaggorna runt planen, det visar verkligen vad den här turneringen representerar och det känns som att vi gör någonting viktigt.

Imorse gick startskottet för Gothia cup och på Heden är turneringarna i full gång. Det tog inte lång tid innan Amelia Rubenacker blev turneringens första målskytt och efter 11 minuter stod det 2-0 till amerikanska NJFC. Resultatet höll i sig och det blev en vinst för amerikanerna som mötte svenska IFK Aspudden-Tellus.
– Det känns fantastiskt att få göra detta tillsammans, vi kämpade hårt och gjorde det som ett lag, säger Amelia Rubenacker.
NJFC har åkt hela vägen från New York City för att delta i Gothia Cup och för forwarden är det första gången hon besöker Europa. Laget, som precis börjat spela för säsongen ser fram emot att utvecklas tillsammans under turneringen.
– Det är en fantastisk atmosfär här, det här är den största planen någon av oss har spelat på så det är en helt ny erfarenhet för oss, säger Amelia Rubenacker.