Gothia Cup
Straffarna avgjorde när IK Uppsala Fotboll vann F15-finalen
Efter en mållös final avgjordes F15-klassen på straffar, där IK Uppsala Fotboll besegrade amerikanska Marin FC med 5-4. – Det känns helt otroligt, säger Naima Altamirano Jedroum, lagkapten i IK Uppsala.
Finalen i F15 blev en jämn och intensiv uppgörelse mellan svenska IK Uppsala Fotboll och amerikanska Marin FC. Under ordinarie speltid skapade båda lagen målchanser, men inget av lagen lyckades få bollen i nät. När slutsignalen ljöd stod det fortfarande 0-0 och guldet skulle avgöras från straffpunkten.
Straffläggningen blev dramatisk där lagen följdes åt genom flera omgångar. IK Uppsala Fotboll visade störst skärpa i det avgörande läget och kunde till slut vinna med 5-4 i straffar. Därmed säkrade det svenska laget titeln i F15.
Naima Altamirano Jedroum var glad över segern men konstaterade samtidigt att laget hade skapat tillräckligt med chanser för att avgöra tidigare.
– Det känns jättebra. Vi skapade många målchanser, men det var synd att vi inte fick in bollen. Vi var lite slarviga i avsluten.
Hon lyfter också fram lagets sammanhållning under turneringen som en viktig del av framgången.
– Det har varit en jätterolig vecka. Vi har varit som en familj och hjälpt varandra med allt, säger hon.
Efter finalen utsågs Isabel Haldin till matchens MVP. Hon var lyrisk över segern
– Det var magiskt och oförglömligt. Ett minne för livet! Det bästa som hänt, med det bästa laget och tränarna.